Jakie są stopnie niepełnosprawności?

Niepełnosprawność polega na naruszonej sprawności organizmu, która utrudnia codzienne funkcjonowanie lub też oznacza całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji. Każdego dnia z niepełnosprawnością boryka się wiele osób. Rozróżnia się różne stopnie niepełnosprawności i na ich podstawie przeprowadza się określone metody leczenia czy też rehabilitacji. Istotne jest to, by leczenie było przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów. Tylko wtedy możliwe będzie bowiem osiągnięcie odpowiednich efektów. Jakie są stopnie niepełnosprawności oraz kiedy można sięgnąć po środki z funduszu ubezpieczeń społecznych?

Spis treści

Naruszenie sprawności organizmu

Kto wydaje decyzje do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Różnice w stopniu niepełnosprawności

Na jak długo określa się stopień niepełnosprawności?

Trzy stopnie niepełnosprawności

Lekki stopień niepełnosprawności

Umiarkowany stopień niepełnosprawności

Znaczny stopień niepełnosprawności

Niepełnosprawność a możliwość wykonywania pracy

Przyznanie ulg i świadczeń

Przedmioty ortopedyczne ułatwiające funkcjonowanie

Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Podsumowanie – jakie są stopnie niepełnosprawności?

Naruszenie sprawności organizmu

Różnego rodzaju dolegliwości czy też choroby prowadzące do niepełnosprawności to w dzisiejszych czasach ogromny problem. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie są w stanie funkcjonować. Nawet jeśli potrzebują regularnej opieki w celu pełnienia ról społecznych mogą one wciąż pracować, uczyć się i korzystać z różnego rodzaju dóbr. Wiele zależy tutaj oczywiście od stopnia niepełnosprawności. Istnieją bowiem przypadki zarówno lekkie jak i znaczne. W tym drugim przypadku sytuacja wygląda znacznie gorzej, choć obecnie i tak istnieją metody, dzięki którym można w znaczący sposób ułatwić takiej osobie codzienne życie. Mimo to trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że raz naruszoną sprawnością organizmu bardzo trudno jest przywrócić do pierwotnego stanu.

Kto wydaje decyzje do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Jeśli chodzi o orzeczenia o niepełnosprawności to zajmuje się tym powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Aby móc otrzymać stosowne orzeczenie, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku a następnie udanie się do lekarza, w celu przeprowadzenia niezbędnych badań. Orzeczenie otrzymuje się na skutek naruszonej sprawności organizmu, która dodatkowo sprawia, że istnieje konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym przy pomocy innych osób.

Różnice w stopniu niepełnosprawności

W zależności od stopnia niepełnosprawności konieczne będzie podejmowanie innych kroków w kontekście dalszego leczenia czy też rehabilitacji. W wielu przypadkach nie obejdzie się jednak bez długotrwałej opieki, która jest niezbędna do tego, by wspomóc osobę niepełnosprawną w pełnieniu ról społecznych właściwych dla każdego człowieka. Ograniczona możliwość samodzielnej egzystencji oznacza sprawność organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie swoich podstawowych potrzeb w życiu.

Na jak długo określa się stopień niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności można otrzymać czasowo lub też na stałe. W przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności, najczęściej będzie to orzeczenie stałe. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż całkowite wyleczenie jest w takim przypadku przeważnie niemożliwe i osoby te są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji. Wymagana jest wówczas konieczność udzielania pomocy innych osób przy pełnieniu ról społecznych. Dobrze jest też zadbać o to, by pomoc ta była jak najbardziej profesjonalna. Jeśli natomiast chodzi o orzeczenie na czas określony to jest ono udzielane w momencie, gdy może nastąpić poprawa stanu zdrowia.

Trzy stopnie niepełnosprawności

Za niepełnosprawną uważa się osobę, której sprawność fizyczna jest czasowo lub trwale ograniczona. Wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności – lekki, umiarkowany i znaczny. Niepełnosprawność oznacza brak możliwości samodzielnej egzystencji u osób, do których doszło do naruszenia sprawności organizmu. Aby zostać uznanym za osobę niepełnosprawną konieczne jest zdobycie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Stopnie niepełnosprawności lekki, umiarkowany oraz znaczny wymagają opieki nad niepełnosprawnym na różnym poziomie.

Lekki stopień niepełnosprawności

Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby, które wykazują się naruszoną sprawnością organizmu, ale jednocześnie są one zdolne do wykonywania pracy i nie wymagają pomocy innej osoby przy pełnieniu ról społecznych. Osoba o lekkim stopniu niepełnosprawności w większości przypadków jest w stanie samodzielnie funkcjonować i jedynie czasami może wymagać częściowej pomocy. W lekkim stopniu niepełnosprawności występuje obniżona sprawność do pracy względem osób z pełną sprawnością psychiczną. W przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności istnieją określone kryteria, które bierze się pod uwagę w kontekście orzeczenia o niepełnosprawności i jednym z nich są istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy czy też choroby układu oddechowego.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się te osoby, które są w stanie wykonywać pracę na stanowisku, które zostało w konkretny sposób przygotowanie pod taką osobę. Osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności są częściowo niezdolne do pracy z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu. Zaliczając się do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności należy wziąć pod uwagę podjęcie zatrudnienia, aby móc regularnie stymulować zarówno umysł jak i ciało w codziennych zadaniach.

Znaczny stopień niepełnosprawności

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby o sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy zarobkowej w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje inna osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych. Osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności wymaga pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki. Dotyczy to również tematów w zakresie higieny osobistej oraz pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych.

Niepełnosprawność a możliwość wykonywania pracy

Należy pamiętać również o tym, że niepełnosprawność nie wyklucza możliwości zatrudnienia. Wręcz przeciwnie – regularna praca jest w stanie przyczynić się w pozytywnym stopniu do poprawy stanu niepełnosprawnego zarówno pod kątem fizycznym jak i umysłowym. Ograniczenia w relacjach z otoczeniem według przyjętych norm społecznych wcale nie muszą oznaczać, że osoba niepełnosprawna nie może pracować. W zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pomaga między innymi urząd pracy jak i inne różnego rodzaju organizacje, które są w stanie pomóc takim ludziom. W większości przypadków bowiem niepełnosprawność polega jedynie na częściowej niezdolności do wykonywania konkretnej pracy. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym praca wciąż może być w pewnym zakresie skutecznie wykonywana.

Przyznanie ulg i świadczeń

Wydane przez zespół do spraw orzekania orzeczenie określające konkretny stopień niepełnosprawności pozwala również na przyznanie określonych świadczeń na podstawie odrębnych przepisów. Świadczenia oraz ulgi ułatwiające funkcjonowanie danej osoby z pewnością są czymś, o czym warto pamiętać. Jest ich całkiem sporo o warto z nich skorzystać – pomagają w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że to lekarz ustala zawarte w orzeczeniu wskazania w zależności od stopnia naruszenia sprawności organizmu i ograniczeń funkcjonalnych uzasadniających korzystanie z ulg, świadczeń i uprawnień.

Przedmioty ortopedyczne ułatwiające funkcjonowanie

W przypadku osób niepełnosprawnych, mających ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy różnego rodzaju wyposażenia stosuje się najczęściej przedmioty ortopedyczne. Dzięki nim osoba chora może znacząco łatwiej poradzić sobie z codziennymi zadaniami i trudnościami, między innymi przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Obecnie dostępność tego typu przedmiotów jest bardzo szeroka i nie ma problemów z dobraniem czegoś, co pomoże w codziennym funkcjonowaniu. Warto przekonać się samemu, że taka pomoc bardzo ułatwia życie i wpływa pozytywnie na samopoczucie osoby chorej, która ma świadomość tego że jest w stanie chociażby w jakimś stopniu radzić sobie samodzielnie.

Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Może okazać się tak, że niemożliwe będzie zaspokojenie, bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych danej osoby niepełnosprawnej. Nawet najprostsze czynności mogą okazać się praktycznie niewykonalne dla ludzi ze znacznie naruszoną sprawnością organizmu. Warto wspomnieć również o grupach inwalidzkich – przykładowo III grupy inwalidów traktowane są na równo z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności, natomiast II grupy inwalidów traktowane są na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Do pojęcia niepełnosprawności zalicza się naruszoną sprawność fizyczną wymagającą czasowej lub stałej opieki.

Podsumowanie – jakie są stopnie niepełnosprawności?

Dostępne stopnie niepełnosprawności czyli lekki, umiarkowany oraz znaczny określają to, w jaki sposób dana osoba nie jest w stanie podjąć się w pełni samodzielnej egzystencji. Uzyskanie odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności to kluczowa sprawa dla każdego, kto na co dzień boryka się z pewnego rodzaju trudnościami. Orzeczenie bardzo ułatwia bowiem życie i pozwala na ubieganie się o różnego rodzaju świadczenia oraz ulgi. Te z kolei pozwalają na w miarę komfortowe funkcjonowanie w społeczeństwie oraz na podjęcie pracy zarobkowej na korzystnych dla niepełnosprawnego warunkach pracy chronionej. W dzisiejszych czasach nawet ludzie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą uzyskać należytą pomoc i zwrócić się do wielu instytucji, które będą w stanie poprawić ich życie. Pomimo więc codziennych trudności, życie osoby niepełnosprawnej wcale nie musi być tak problematyczne i skomplikowane jak kiedyś.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również