Na podstawie danych pochodzących z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) szacuje się, że liczba osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi od 4 do 7 mln. Niestety, mimo to przestrzeń otaczająca te osoby nadal niekiedy pozostaje wyzwaniem. Nie jest tajemnicą, że poruszanie się na wózku inwalidzkim może czasami być problematyczne. stanowić niekiedy problem. Na szczęście stan rzeczy powoli się zmienia i pojawia się coraz miejsc, które uwzględniają obecność osób niepełnosprawnych. Popularne stają się także urządzenia, które umożliwiają sprawniejsze i wygodniejsze poruszanie się po schodach. Mowa o schodołazach. Czy wiesz, jakie są rodzaje schodołazów i jak poprawnie z nich korzystać?
Spis treści
- Poruszanie się na wózku inwalidzkim
- Jak pokonać schody na wózku?
- Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
- Czym są schodołazy?
- Schodołazy a poruszanie się na wózku inwalidzkim
- Rodzaje schodołazów
- Schodołazy gąsienicowe
- Schodołazy kroczące
- Gdzie zamontować schodołazy?
- Schodołaz gąsienicowy – jak zamontować?
- Ile kosztuje schodołaz?
- Podsumowanie
Poruszanie się na wózku inwalidzkim
Z wózkiem inwalidzkim często idą w parze trudności z poruszaniem się w otaczającej przestrzeni. Osoba poruszająca się w ten sposób musi na co dzień się z nimi mierzyć. Pomimo różnych rodzajów wózków inwalidzkich, które są dostępne na rynku, nie zawsze nowości i rozwiązania technologiczne wpływają korzystanie na likwidację barier architektonicznych. Posiadanie nawet najlepszego modelu wózka inwalidzkiego wcale nie gwarantuje swobody na każdych schodach. Niestety, mimo to należy pogodzić się z niemożnością pokonania stromych schodów. Rozwiązaniem jest schodołaz. Zapewnia łatwy i wygodny ruch po schodach bez ryzyka urazu czy uszkodzenia. Schodołazy elektryczne sprawiają, że osoby na wózku mogą samodzielnie pokonywać schody.
Jak pokonać schody na wózku?
Poruszając się na wózku inwalidzkim wchodzenie po schodach jest trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Niestety, sytuacja pojawia się niezależnie od konkretnego modelu wózka. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej wspinać po schodach nie mogą się, ale także niekiedy nie są nawet w stanie. Niestety mimo to, w budynkach użyteczności publicznej nadal nie spotykane są urządzenia, których instalacja ma za zadanie likwidację barier.
Jednak wózek inwalidzki nie powinien całkowicie dyskwalifikować tych osób. Na szczęście możliwych rozwiązań jest wiele. Jednym z nich są schodołazy, które przenoszą wózki inwalidzkie.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Mając na uwadze potrzebę likwidacji barier architektonicznych nie tylko w budynku biurowym, ale także w przychodniach, szpitalach czy kinach bądź teatrach, powinno się decydować na rozwiązania, które ułatwią poruszanie się niepełnosprawnych. Schodołazy to jedno z proponowanych rozwiązań. Schodołaz przeznaczony jest do przenoszenia osoby na wózku. Niektóre modele maja wbudowany wózek inwalidzki, kilka z nich posiada siedzisko przymocowane, a niektóre są kompaktowym urządzeniem specjalnie zaadaptowanym
do wjechania własnym wózkiem inwalidzkim.
Czym są schodołazy?
Schodołazy dla osób niepełnosprawnych to nic innego, jak urządzenie ułatwiające poruszanie (po schodach). Specyfikacja produktu sprawia, że nawet u szczytu schodów osoba niepełnosprawna nie będzie musiała się obawiać ich pokonania. Schodołaz umożliwia osobom mającym problemy ze sprawnością ruchową łatwe i wygodne pokonywanie kolejnego piętra budynku. Schodołazy polecane są przede wszystkim tam, gdzie budynek składa się z wielu kondygnacji, ale także dobrze jest zamontować go w obiektach użyteczności publicznej, aby likwidować bariery.
Schodołazy a poruszanie się na wózku inwalidzkim
Zarówno na stromych schodach, jak i krętych klatkach schodowych schodołazy gąsienicowe i schodołazy kroczące sprawdzą się doskonale. Urządzenia, których jednostka napędowa to zwykle napędzane silnikiem koło, sprawią, że osoby z poważnymi niepełnosprawnościami fizycznymi będą mogły bez większego problemu dostać się nawet na najwyższe piętro budynku.
Rodzaje schodołazów
Obecnie zdarza się, że aby dostać się do konkretnego miejsca osoba niepełnosprawna zdana jest na życzliwość i chęć pomocy innych osób. Jednak dzięki ofercie profesjonalnych sklepów na rynku pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w likwidacji barier i aktywizują osoby niepełnosprawne. Schodołazy doskonale sprawdzają się w domach czy mieszkaniach, ale także obiektach biurowych czy kulturowych. Ich dużą zaletą jest to, że mogą być montowane zarówno na wąskich, jak i stromych oraz krętych klatkach schodowych.
Schodołazy gąsienicowe
Wybór odpowiedniego urządzenia jest bardzo ważny. Powinno być ono dobrane do możliwości budynku, ale także potrzeb osób niepełnosprawnych. Tym samym możliwości ruchowe użytkownika schodołazu zostaną przywrócone. Aby dobrze dobrać schodołazy, które pomogą w poruszaniu się po schodach, warto zwrócić się po pomoc do wyspecjalizowanych sklepów i firm usługowych, w których obsługa zawsze pomoże wybrać model idealny.
Jednym z rodzajów, którego zakup możesz brać pod uwagę, są schodołazy gąsienicowe. Ten model w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością i jest chętnie wybierany. Wszystko za sprawą swojej funkcjonalności i wygody, która jest oferowana osobom niepełnosprawnym. Schodołaz gąsienicowy umożliwia osobom poruszającym na wózku swobodne przemieszczanie się między piętrami i po schodach w budynku. Ich cechą szczególna są wbudowane specjalne gąsienice, które zarówno umożliwiają swobodne manewrowanie schodołazem, jak i płynne i szybkie poruszanie się po schodach.
Schodołazy kroczące
Jeśli szukasz produktu, który ułatwi przemieszczenie pacjenta się po piętrach szpitala czy przychodni możesz wziąć pod uwagę schodołazy kroczące. To urządzenia, które pozwalają na bezpieczny transport wózków inwalidzkich po schodach siedząc. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej uniwersalnych modeli tego rodzaju urządzeń. Aby ułatwić poruszanie się po schodach osobom niepełnosprawnym możesz zamontować je nie tylko w obiektach takich jak szpital czy przychodnia, ale także w domu, czy bloku. Dzięki temu schodołaz kroczący (zamontowany po jednej stronie schodów) pomoże osobom na wózkach inwalidzkich poruszać się po schodach, nawet tych najbardziej krętych.
Gdzie zamontować schodołazy?
Elektryczny schodołaz to rozwiązanie przydatne, ale niekiedy zajmuje ono zbyt dużo miejsca albo ich montaż jest niemożliwy. Co wtedy zrobić? Jak poruszać się na wózkach inwalidzkich? Rozwiązaniem mogą być przenośne schodołazy lub schodołazy dla niepełnosprawnych składane, które mogą być przewożone w bagażniku samochodu. Zarówno schodołaz krzesełkowy, jak i schodołaz elektryczny czy schodołazy platformowe posiadają odpowiedniki – przenośne schodołazy, dzięki którym poruszanie się po schodach w żadnym miejscu nie będzie wyzwaniem.
Schodołaz gąsienicowy – jak zamontować?
Schodołazy osobowe powinny być montowane w miejscach użyteczności publicznej. Po to, aby osoby niepełnosprawne nie czuły się wykluczone i miały możliwość zrealizowania swoich potrzeb. Dla niepełnosprawnych schodołazy mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Warto jednak pamiętać, że aby jednocześnie bezproblemowo działał musisz dołożyć wszelkich starań, aby zastosować się do zaleceń montażu producenta. Regularne doglądanie stanu technicznego urządzenia sprawi, że transportery schodowe będą przenosiły przez długi czas każdy wózek inwalidzki.
Ile kosztuje schodołaz?
Wybór odpowiedniego modelu pozostaje najczęściej w kwestii właściciela lub zarządcy budynku. Ich cena zależy od wybranej specyfikacji. Używany schodołaz kroczący kosztuje około 7 tys. zł. Natomiast nowy schodołaz gąsienicowy – około 18 tys. zł.
Podsumowanie
Aby zapewnić osobom niepełnosprawnym maksymalny komfort i wygodę podczas pokonywania schodów, konieczne jest odpowiednie dobranie urządzeń. To przełoży się zarówno na wygodę, jak i pomoże w zajęciu odpowiedniej pozycji podczas przemieszczania się.
Polecane artykuły na blogu: