Jak poruszać się na wózku inwalidzkim?

Obecność osoby niepełnosprawnej wśród innych uczestników ruchu nie jest już żadnym zaskoczeniem. Przebywanie z osobami niepełnosprawnymi jest rzeczą naturalną. Warto pamiętać jednak, że osoba poruszająca się wózkiem inwalidzkim zobowiązana jest do stosowania się do zasad ruchu drogowego. Tylko w ten sposób możliwe jest zadbanie o bezpieczne przemieszczanie się wszystkich uczestników ruchu: samochodu czy pieszego.

Spis treści

  • Czym jest niepełnosprawność?
  • Niepełnosprawność – rodzaje i stopnie
  • Czym jest wózek inwalidzki?
  • Poruszanie się na wózku inwalidzkim
  • Trudności osób niepełnosprawnych
  • Sprawność osób niepełnosprawnych
  • Jak zadbać o swobodne manewrowanie na wózku?
  • Poruszanie się na wózku w przestrzeni miejskiej
  • Ograniczenia przemieszczania
  • Poruszanie się po schodach
  • Obiekty użyteczności publicznej
  • O czym muszą pamiętać osoby niepełnosprawne?
  • Zasady bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej
  • Podsumowanie

Czym jest niepełnosprawność?

Definicja niepełnosprawności jasno mówi, że jest to ograniczenie lub niemożność wykonywania różnych czynności w zakresie uważanym powszechnie za normalny. Co więcej, niepełnosprawność nie zawsze jest równoznaczna z zaburzeniami psychicznymi. Może ona dotyczyć trudności w samodzielnym realizowaniu potrzeb i zadań.

Warto zastanowić się nad przyczynami niepełnosprawności. Przede wszystkim może wynikać zarówno z uszkodzenia, jak i upośledzenia funkcji organizmu. Powody tego stanu są różne, np.:

  • udar mózgu,
  • wrodzone upośledzenie,
  • niepełnosprawność spowodowana długotrwałym zaniedbaniem zdrowia.

Co więcej, o niepełnosprawności mówimy zarówno w kontekście medycznym, jak i także społecznym. Niepełnosprawnością nazwiemy stan, w którym występują ograniczenia dotyczące prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wywołany pogorszeniem sprawności funkcji fizycznych, psychicznych lub umysłowych.

Niepełnosprawność – rodzaje i stopnie

Obecna klasyfikacja pozwala na rozróżnienie trzech stopni niepełnosprawności. Wśród stopni wyróżnić można:

  • lekki stopień niepełnosprawności,
  • znaczny stopień niepełnosprawności
  • oraz umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Oprócz tego wyróżnić można także sześć głównych typów niepełnosprawności, który pozwala na wyróżnienie najczęściej pojawiających się i dotykających osoby niepełnosprawne trudności. Są to:

  • choroby somatyczne,
  • niepełnosprawność narządu wzroku i słuchu,
  • choroby neurologiczne,
  • obniżona sprawność funkcjonowania społecznego,
  • niepełnosprawność ruchowa,
  • niepełnosprawność intelektualna.

Czym jest wózek inwalidzki?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Wózek inwalidzki to pojazd konstrukcyjnie przeznaczony dla osób, które zmagają się z niepełnosprawnością ruchową. Wśród osób poruszających się na wózkach inwalidzkich zobaczymy osoby po wypadkach, z paraliżem, po amputacji kończyn. Jednak warto zdać sobie sprawę, że nie jest to jedyny warunek zajmowania miejsca na wózku inwalidzkim.

Jako osoba poruszająca się na wózku musisz zadbać o to, aby pojazd był dostosowany do zasad i reguł obowiązujących w ruchu drogowym. Dzięki temu podróżowanie będzie przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Poruszanie się na wózku inwalidzkim

Zastanawiasz się, czy wózki inwalidzkie mogą pojawić się w ruchu drogowym? Oczywiście, że tak. W końcu osoba poruszająca na wózku inwalidzkim jest w rozumieniu art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, pieszym. Dlatego może pojawić się na jezdni lub chodniku.

Warto pamiętać, aby osoby z niepełnosprawnościami korzystały z chodnika lub z pasa ruchu w należyty sposób. Oraz zadbały o swoje bezpieczeństwo.

Trudności osób niepełnosprawnych

Nie jest tajemnicą, że osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego często doświadcza trudności z poruszaniem się w otaczającej przestrzeni. Niekiedy ciężko jest się swobodnie przemieszczać. Zwłaszcza wtedy gdy na chodniku znajdują się przeszkody (jak np. krzywe kostki brukowe).

Niestety pomimo dostępności wózków napędzanych siłą mięśni, nie zawsze możliwe jest pokonanie barier architektonicznych. Dlatego tak ważne jest, aby zasada poruszania się wózkiem inwalidzkim była respektowana.

Sprawność osób niepełnosprawnych

W biegu życia może zdarzyć się tak, że sprawność ulegnie pogorszeniu (na skutek różnych czynników). Brak sprawności organizmu w zakresie ruchowym również stanowić będzie niepełnosprawność. Wszelkie choroby, urazy czy uszkodzenia mogą ograniczać swobodne poruszanie się samodzielnie.

Sprawność ruchowa może być ograniczona od początkowego okresu życia. Wtedy mowa o niepełnosprawności wrodzonej.

Jak zadbać o swobodne manewrowanie na wózku?

Przede wszystkim osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego musi dbać o bezpieczeństwo. Niezależnie czy pojazd napędzany siłą mięśni jest czy za pomocą silnika, prędkość pieszego musi być odpowiednio dobrana.

Poruszanie się na wózku w przestrzeni miejskiej

Jeśli chcesz poruszać się na wózku inwalidzkim w przestrzeni miejskiej musisz, nie czasowo, a na stałe dostosować się do zasad pod jakie podlega każdy pieszy. Jako pieszy jesteś objęty kodeksem ruchu drogowego. Nie respektowanie zasad może prowadzić do wypadku lub mandatu.

W przypadku korzystania z pojazdu, który napędzany siłą mięśni jest musisz poruszać się lewą stroną drogi. Co więcej, warunkiem zajmowania miejsca przy krawędzi drogi lub chodnika jest niezmienne. Wszystko po to, aby zrobić odpowiednią ilość miejsca nadjeżdżającemu samochodowi lub pieszemu.

Ograniczenia przemieszczania

Na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych prędkość jazdy i poruszania się wózkiem inwalidzkim powinna nie tylko nie stanowić zagrożenia dla innych pieszych, ale być dostosowana do zasad.

Poruszanie się po schodach

Wśród potrzeb osób niepełnosprawnych nie raz pojawi się poruszanie się po schodach. Osoba całkowicie bezwładna nie jest w stanie samodzielnie tego dokonać. Wtedy konieczne jest skorzystanie z pomocy technologicznych rozwiązań, jak np. schodołazy lub transportery.

Obiekty użyteczności publicznej

Niekiedy wózka konstrukcja ogranicza prędkość jazdy oraz korzystanie z przestrzeni publicznej. Wtedy warto korzystać z pomocy opiekuna.

O czym muszą pamiętać osoby niepełnosprawne?

Przede wszystkim o bezpieczeństwie. Pieszy korzystający z wózka inwalidzkiego nie tylko zobowiązany jest do ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, ale także jest obowiązany używać elementów odblaskowych. Dopasowanie prędkości pieszego na wózku również jest kluczowe dla bezpieczeństwa.

Zasady bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej

W przypadku poruszania się wózkiem inwalidzkim warto zastanowić się nad skorzystaniem ze schodołazów lub transporterów, które ułatwią pokonywanie niektórych przeszkód (jak np. schody). Odpowiednie dobranie produktów będzie kluczowe.

Podsumowanie

Korzystając z wózka inwalidzkiego, musisz zadbać o bezpieczeństwo pieszych i swoje w sposób widoczny. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo musisz korzystać z jezdni lub chodnika w sposób rozważny. Uważając podczas przemieszczania się, ryzyko potknięcia na chodniku będzie mniejsze.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również