Nie jest tajemnicą, że poruszanie się na wózku inwalidzkim może się wiązać z wieloma przeszkodami. Osoba niepełnosprawna na co dzień musi się z nimi mierzyć, nie tylko w Polsce. Jednak na szczęście na rynku jest dostępnych wiele udogodnień, które sprawiają, że poruszanie się na wózkach inwalidzkich staje się łatwiejsze. Używanie tych urządzeń to nie tylko element likwidacji barier architektonicznych, ale także pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Mowa o schodołazach. Czy wiesz, jak prawidłowo z nich korzystać? Gdzie można je spotkać i jakie jest ich maksymalne obciążenie?
Spis treści
Czym są schodołazy?
Poruszanie się na wózku inwalidzkim
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Jak wykorzystać schodołazy?
Rodzaje schodołazów
Schodołazy gąsienicowe
Schodołazy kroczące
Gdzie zamontować schodołazy?
Jak zamontować schodołazy?
Ile kosztuje schodołaz?
Podsumowanie
Czym są schodołazy?
Wózek inwalidzki to jedno z największych udogodnień, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Jednak mimo to, często się zdarza, że wózki inwalidzkie nie umożliwiają pokonania jakiejś przeszkody. Rozwiązaniem są schodołazy gąsienicowe lub kroczące. Mając na uwadze potrzebę likwidacji barier architektonicznych, powinno się decydować na rozwiązania, które ułatwią poruszanie się niepełnosprawnych. Jest nim właśnie schodołaz kroczący lub gąsienicowy. To urządzenia przeznaczone dla osób na wózku. To oferta skierowana nie tylko do klientów indywidualnych, ale także do instytucji czy firm, którym zależy na komforcie osób odwiedzających ich budynki.
Poruszanie się na wózku inwalidzkim
Chodź wózek inwalidzki ułatwia i niekiedy umożliwia wręcz poruszanie się na wózku, to niestety często napotyka on wiele trudności i przeszkód. Niestety nie zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne poradzą sobie ze zwykłymi schodami. Rozwiązaniem na tę trudność są schodołazy gąsienicowe i kroczące, które umożliwiają swobodne i wygodne pokonywanie schodów lub innych tego typu przeszkód architektonicznych. Dobrze dobrany model jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale także pozwala poruszać się łatwiej w górę i dół po schodach w domu, biurze czy urzędzie.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Potrzeby osób niepełnosprawnych są po części zaopiekowane. Jednak, że w ze względu na możliwości tych osób poruszanie się na zewnątrz domu może być utrudnione. Chodzi dokładnie o przeszkody architektoniczne. Schodołaz gąsienicowy, krzesełko schodowe, czy schodołazy kroczące zwiększają możliwości wózka inwalidzkiego. Co to oznacza? Że dla pacjenta, klienta czy zwykłej osoby na spacerze schody już nigdy więcej nie będą problemem.
Jak wykorzystać schodołazy?
Musisz pamiętać, że wybór odpowiedniego urządzenia jest bardzo ważny. Powinno być ono dobrane do możliwości budynku, ale także potrzeb osób niepełnosprawnych. Tym samym możliwości ruchowe użytkownika schodołazu zostaną przywrócone. Aby dobrze dobrać schodołazy, które pomogą w poruszaniu się po schodach, warto zwrócić się po pomoc do wyspecjalizowanych sklepów i firm usługowych, w których obsługa zawsze pomoże wybrać model idealny.
Rodzaje schodołazów
Jeśli szukasz produktu, który ułatwi przemieszczenie pacjenta się po piętrach szpitala czy przychodni możesz wziąć pod uwagę schodołazy. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu udogodnień. Dzięki nim korzystanie z wózka na schodach nie będzie stanowiło wyzwania. Co więcej, schodołaz umożliwi osobie niepełnosprawnej niemal samodzielne pokonywanie schodów.
Schodołazy gąsienicowe
Jednym z rodzajów, urządzenia są schodołazy gąsienicowe. To rozwiązanie coraz bardziej popularne. Dlaczego? Ponieważ jest nie tylko wysoce funkcjonalny, ale także gwarantuje wygodę i komfort osobom niepełnosprawnym. Umożliwia swobodne przemieszczanie się między piętrami i po schodach w budynku.
Schodołazy kroczące
Kolejnym rodzajem są schodołazy kroczące. To urządzenia, które pozwalają na bezpieczny transport wózków inwalidzkich po schodach siedząc. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej uniwersalnych modeli tego rodzaju urządzeń. Aby ułatwić poruszanie się po schodach osobom niepełnosprawnym możesz zamontować je nie tylko w obiektach takich jak szpital czy przychodnia, ale także w domu, czy bloku.
Gdzie zamontować schodołazy?
Schodołazy są dostępne dla każdego. To rozwiązanie przydatne i funkcjonalne. Ważne jest jednak, aby ich montaż był dostosowany do specyfikacji budynku. Przy ich wykorzystaniu każdy pacjent czy klient będą w stanie w pełni zaspokoić swoje potrzeby. Dzięki nim cały czas możliwe jest pokonywanie schodów z góry na dół bez większego problemu.
Jak zamontować schodołazy?
Każdy model wymaga odpowiedniego zamontowania. Wszystko po to, aby wózek inwalidzki w blokach czy budynkach użyteczności publicznej był w pełni funkcjonalny. Dzięki temu osoby niepełnosprawne nie czuły się wykluczone i miały możliwość zrealizowania swoich potrzeb. Schodołazy mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Aby bezproblemowo działał musisz dołożyć wszelkich starań, aby zastosować się do zaleceń montażu producenta. Regularne doglądanie stanu technicznego urządzenia sprawi, że transportery schodowe będą przenosiły przez długi czas każdy wózek inwalidzki.
Ile kosztuje schodołaz?
Wybierając się na zakupy warto mieć na uwadze, że choć schodołazy pozwalają na wiele, to ich cena nie należy do najniższych. Często są one dostępne w ofercie i asortymencie sklepów medycznych, specjalistycznych. Musisz pamiętać, że wybór odpowiedniego modelu pozostaje najczęściej w kwestii właściciela lub zarządcy budynku. Ich cena zależy od wybranej specyfikacji. Używany schodołaz kroczący kosztuje około 7 tys. zł. Natomiast nowy schodołaz gąsienicowy – około 18 tys. zł.
Podsumowanie
Schodołazy gąsienicowe i kroczące to urządzenia, których celem jest zapewnienie komfortu i wygody osobom niepełnosprawnym. Sprawdzają się one zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Odpowiednio dobrane miejsce i dbanie o kondycję urządzenia sprawią, że wózki inwalidzkie będą mogły swobodnie poruszać się po schodach.
Polecane artykuły na blogu: